Participants

Main project

  • Sergey Belik, Ukraine
  • Julia Belyaeva, Ukraine
  • Anatoly Gankevich, Ukraine
  • Roman Gromov, Ukraine
  • Igor Gusev, Ukraine
  • Oleg Dimov, Ukraine
  • Dmitry Dulfan, Ukraine
  • Dmitry Erlikh, Ukraine
  • Oleg Harch, Ukraine
  • Rudolf  Herz, Germany
  • Nikita Kadan, Ukraine
  • Svetlana Kalinicheva, Ukraine
  • Nikolay Karabinovych, Ukraine
  • Shalva Khakhanashvili, France
  • Daria Koltsova, Ukraine
  • Sergey Kononov, Ukraine
  • Ruven Kuperman, Israel
  • Yuri Leiderman, Ukraine, Andrey Silvestrov, Russia
  • Nikolay Lukin, Ukraine
  • Yana Lyapina & Aleksandra Romashko, Ukraine
  • Roman Mikhailov, Ukraine
  • Franciszek Orlowski, Poland
  • Irina Ozarinskaya, Ukraine
  • Viktor Pokidanets, Ukraine
  • Marek Pokorn?, Ji?? Pt??ek, Pavel Sterec, Czech Republic
  • Oxana Pyzh, Ukraine
  • Karol Radziszewski, Poland
  • Vlada Ralko, Ukraine
  • Gilad Ratman, Israel
  • Ekaterina Repa, Ukraine
  • Aleksander Roitburd, Ukraine
  • Herbert Rometsch & Krolikowski Art, Germany, Ukraine
  • Sasha Rudensky, USA
  • Stepan Ryabchenko, Ukraine
  •  Nikolay Stupinsky, Ukraine
  • Aleksander Shevchuk, Ukraine
  • Natalia Shulte, Ukraine
  • Sylvia de Swaan, USA
  • Anna Tea, Poland-Ukraine
  • «Temporary group» (Max Kovalchuk, Valentyn Mokhnatyi, Marina Talutto, Albina Yaloza), Ukraine
  • Alexander Topilov, Ukraine
  • Vladimir Umanenko, Ukraine
  • Mona Vatamanu & Florin Tudor, Romania
  • Leonid Voytsehov, Ukraine

Special project «Rhythm Section» (curator Dmytro Goncharenko):

  • Anneke Bosma, Netherlands
  • Karina Bugayova, Ukraine
  • Daniel Geiger, Germany
  • Dmytro Goncharenko, Ukraine
  • Michael Hofstetter, Germany
  • Henriette van ‘t Hoog, Netherlands
  • Oleksiy Koval, Germany
  • Herbert Rometsch, Germany
  • Stefan Schessl, Germany
  • Veronika Wenger, Germany Michael Wright, United Kingdom

Special project «Morphology of communications» 

  • Sergey Belik
  • Dmitry Yevsieiev
  • Oleg Dimov
  • Juliya Gorte
  • Stas Zhalobnyuk
  • Irina Ozarinskaya
  • Nikolai Lukin
  • Evgeny Vielichiev
  • Elena Shchokina
  • Alyona Datso-Rassvetnaya
  • Katerina Kiper
  • Jaroslav Rashevsky.

Special project «Battle for Happiness» (curator Vadim Bondero):

  • Irina Berezhko, Ukraine-Netherlands
  • Vadim Bondero, Ukraine-Netherlands